close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć
 • AKTUALNOŚCI

 • 8 maja 2017

  Przedstawiciele władz państwowych na czele z wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdaleną Gawin wzięli udział w uroczystościach rocznicowych wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych systemu Mauthausen-Gusen.

  W sobotę uroczystości odbywały się przy Memoriale KL Gusen, w których uczestniczył także prezydent Austrii Alexander Van der Bellen. W przemowie wygłoszonej podczas uroczystości wiceminister Gawin zaznaczyła, że obóz KL Gusen to miejsce międzynarodowe i szczególnie ważne dla Polski. „Ważne jest to, żeby strona austriacka zrozumiała, że powinna wystąpić z konkretną propozycją wykupienia placu apelowego w Gusen, który jest w rękach prywatnych i wygląda ten teren teraz jak wysypisko śmieci” – podkreśliła.

   

  W niedzielę delegacja uczestniczyła w centralnych uroczystościach 72. rocznicy wyzwolenia obozu KL Mauthausen, gdzie złożyła kwiaty na placu apelowym i wzięła udział w uroczystej mszy świętej.

   

  Uwieńczeniem niedzielnych uroczystości był koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i chóru „Camerata Silesia” z Katowic w St. Georgen/Gusen, w którym uczestniczyli m.in. byli więźniowie obozu KL Gusen oraz mieszkańcy Gusen. „Wydaje mi się, że przede wszystkim udało nam się przekonać tę lokalną społeczność, że mówiąc na temat inteligencji polskiej, my nie wyrażamy swojego nacjonalizmu, tylko tak naprawdę mówimy o elitach europejskich, o ludziach bardzo zasłużonych dla kultury polskiej i dla Europy” – powiedziała wiceminister kultury.

   

  Niedzielny koncert zainaugurował jednocześnie międzynarodową konferencję pt. „Europejskie elity intelektualne pod okupacją niemiecką 1939-1945”, która odbędzie się od 8 do 9 maja br. w Wiedniu i w której wezmą udział historycy i badacze z różnych państw.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: