close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 31 sierpnia 2017

  Zaproszenie na koncert w kościele św. Rocha i św. Sebastiana w Wiedniu promujący muzykę kompozytorów związanych z Kongregacją Oratorium Św. Filipa Neri na Świętej Górze koło Gostynia.

  Kapela Muzyczna działająca przy Kongregacji Księży Filipinów zaprezentuje fragmenty zachowanego w klasztornej bibliotece dziedzictwa muzycznego z przełomu XVIII i XIX wieku. Muzycy oraz soliści – Marzena Michałowska – sopran, Sławomir Bronk – kontratenor, Tomasz Krzysica – tenor, wykonają miedzy innymi utwory Józefa Zeidlera nazywanego polskim Mozartem.

   

  Ten kompozytor, związany przez większą część życia z Gostyniem, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego klasycyzmu. Przybył do Gostynia około 1775 r. jako dojrzały muzyk, cieszący się wysoką renomą. Został członkiem kapeli księży filipinów, także – kompozytorem. Po kasacie zakonu (1876) rękopisy Zeidlera zostały rozproszone lub zniszczone, wśród zachowanych odnajdziemy już tylko 16 jego dzieł. W interpretacji artystów z Polski usłyszymy „Ofertorium”, „Modlitwę o deszcz” oraz „Pastorellę” autorstwa kompozytora.

   

  Dopełnieniem koncertu będzie wykonanie „Pastorelli” – Wojciecha Dankowskiego. Ten działający na terenie Wielkopolski uzdolniony kompozytor i skrzypek był członkiem Kapeli Gnieźnieńskiej i jego muzyka, podobnie jak muzyka Zeidlera na Świętej Górze, służyła oprawie liturgii oraz uświetnianiu uroczystości kościelnych na przełomie XVIII i XIX wieku.

   

  W koncercie nie może zabraknąć form muzycznych, których początek bierze się z XVI-wiecznego rzymskiego Oratorium Św. Filipa Neri. Muzycy Kapeli Świętogórskiej i soliści wykonają Laudy – pieśni pochwalne, pochodzące z biblioteki przy Kongregacji Księży Filipinów Chiesa Nuova w Rzymie. Usłyszymy dwie z nich – „Amor senzamisura” oraz „Vanità di vanità” – autorstwa samego Filipa Neri.

   

  Zaprezentowany podczas koncertu w niedzielę, 10 września o godz. 19:30 w kościele św. Rocha i św. Sebastiana w Wiedniu program, to zaledwie mały wycinek bogatego dorobku kompozytorów polskich skupionych wokół Kongregacji Księży Filipinów na Świętej Górze. Odkrywaniem tej zapomnianej polskiej muzyki zajmuje się od 2006 roku Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera. Za sprawą Festiwalu MUSICA SACROMONTANA oraz wydawanych płyt kompaktowych z muzyką takich kompozytorów jak Józef Zeidler dowiadujemy się, jak ważne były Sanktuarium oraz muzyczne tradycje filipińskie na Świętej Górze koło Gostynia.

   

                       

   

   

  Ambasada RP w Austrii objęła koncert patronatem honorowym.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: