close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 29 września 2015

  5 października w Zell am See zostanie otwarta plenerowa wystawa „Skarby polskiej kultury na Zamku Fischhorn - historia niedokończona”

  5 października w Zell am See zostanie otwarta plenerowa wystawa „Skarby polskiej kultury na Zamku Fischhorn - historia niedokończona” https://www.facebook.com/events/604301946375062/. Wieczorem, na Zamku Fischhorn odbędzie się premierowy pokaz niemieckojęzycznej wersji filmu „Dziennik z Fischhornu” z serii „Muzeum Utracone” https://www.youtube.com/watch?v=oEx2QVgrk0k.

   

  Data wydarzeń nie jest przypadkowa. 70 lat temu, 5 października 1945 roku, polski malarz Bohdan Urbanowicz, wyzwolony z obozu jenieckiego, uzyskał od amerykańskich władz wojskowych zgodę na rozpoczęcie prac na Zamku Fischhorn, gdzie zostały zmagazynowane dzieła sztuki wywiezione przez Niemców m.in. z Warszawy po Powstaniu Warszawskim. Wraz z zespołem identyfikował i przygotowywał do transportu polskie dzieła sztuki zrabowane przez nazistów. 16 kwietnia 1946 roku wyjechał z Salzburga do Warszawy pociąg z polskimi skarbami. Liczył 12 wagonów, cennych rzeźb, obrazów, dokumentów i ksiąg.

   

  Wiele dzieł sztuki z Zamku Fischhorn nie wróciło do Polski. Do dziś są mozolnie poszukiwane przez polskich specjalistów.

   

  Ich wysiłki przynoszą jednak efekty. Kilka dni temu MKiDN poinformowało, że wraca do Polski „Portret mężczyzny” autorstwa Krzysztofa Lubienieckiego. Obraz ten, jak wiele innych dzieł sztuki, w październiku 1944 roku został wywieziony przez Niemców z Muzeum Narodowego w Warszawie. Prawdopodobnie trafił do Zamku Fischhorn, skąd został zabrany przez jednego z żołnierzy amerykańskich do Stanów Zjednoczonych. W 2014 r. mieszkanka Zell am See przekazała polskiej Ambasadzie w Wiedniu zespół blisko 80 grafik i rysunków Ignacego Łopieńskiego i Alberta Schouppe, również wywiezionych w 1944 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie. W 2008 r. został znaleziony na śmietniku w Zell am See XII wieczny krzyż procesyjny z Limoges, skradziony z kolekcji Czartoryskich z Gołuchowa.

   

  Zarówno film, jak i wystawa, zostały przygotowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Ambasadą RP w Wiedniu oraz władzami Landu Ziemia Salzburska. Film „Dziennik z Fischhornu” zostanie pokazany na specjalnym, zamkniętym, pokazie, a następnie będzie dostępny w internecie. Plenerowa wystawa „Skarby polskiej kultury w Zamku Fischhorn - historia niedokończona” dostępna będzie dla publiczności w Zell am See do 6 listopada 2015 r.

  Schloss Fischhorn

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: