close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 5 lipca 2017

  W oddziale wiedeńskiego Belvederu - Winterpalais od 7 lipca do 1 listopada będzie można obejrzeć międzynarodową wystawę o królu Janie III Sobieskim.

  Polski król Jan III Sobieski (1629–1696) jest nierozerwalnie związany z historią Wiednia. Jako naczelny wódz wojsk sprzymierzonych w 1683 roku oswobodził miasto z trwającego wiele tygodni tureckiego oblężenia. Dzięki temu zwycięstwu zapewnił sobie miejsce w historii świata oraz w zbiorowej pamięci Austriaczek i Austriaków. Przygotowana z czterema znamienitymi polskimi muzeami wystawa, która jest prezentowana w Pałacu Zimowym – rezydencji księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, oferuje po raz pierwszy w niemieckojęzycznym obszarze językowym możliwość bliższego poznania monarchy jako osoby prywatnej, a także jego działalności w roli męża stanu, dowódcy wojsk i mecenasa sztuki.

   

  W reprezentacyjnych salach Pałacu Zimowego kuratorzy Maike Hohn (Belvedere) i Konrad Pyzel (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie) podążają śladami życia i działalności króla Jana III Sobieskiego. Wśród eksponatów znalazło się niemal 100 obrazów, precjozów, obiektów sztuki, militariów i memorabiliów, które przekazują zwiedzającym szeroki i żywy obraz polskiego króla i jego czasów.

   

                      

  © Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Foto: Andrzej Ring, Lech Sandzewicz, © National Museum in Warsaw

   

  „Wystawa Jan III Sobieski. Polski król w Wiedniu daje możliwość poznania znamienitej osobistości europejskiego baroku w roli władcy, bohatera wojennego i człowieka. Niezwykle obszerna prezentacja jest wynikiem nadzwyczajnej i szerokiej polsko-austriackiej współpracy", podkreśla Stella Rollig, dyrektor generalna Muzeum Belvedere.

   

  Na wystawie zgromadzono najważniejsze dzieła związane z osobą króla, swoiste Momentum Sobescianum. Wystawa i miejsce wystawy uzupełniają się przy tym w sposób kongenialny. Książę Eugeniusz Sabaudzki, właściciel Pałacu Zimowego, mógł poznać poznał króla Jana III Sobieskiego podczas bitwy pod Wiedniem w roku 1683“, twierdzi Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

   

          

  © Copyright by Ligier Piotr/Muzeum Narodowe w Warszawie, © Belvedere, Wien (Foto: Sandro Zanzinger)

   

  We współpracy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie ukazał się obszerny katalog wystawy (Hirmer Verlag) w języku niemieckim i polskim.

   

  Baza danych, w której zebrano artykuły naukowe i popularno-naukowe na temat historii, kultury i obyczajów Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz jej wybitnych postaci stanowi obszerne uzupełnienie dla wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby gruntowniej zająć się osobą i okresem życia Jana III Sobieskiego:

  www.wilanow-palac.pl/pasaz

   

  Wystawa powstała we współpracy Muzeum Belvedere i czterech polskich muzeów – rezydencji królewskich: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamkiem Królewskim w Warszawie – Muzeum, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Zamkiem Królewskim na Wawelu w Krakowie.

   

  Broszura i folder z wystawy: LINK (broszura), LINK (folder)

   

  Zdjęcie: @ Zamek Królewski w Warszawie, namalowany techniką olejną na płótnie

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: